CYFROWE INSTRUMENTY KLAWISZOWE

Klawiszowcy uwielbiają brzmienia swoich instrumentów, ale wielu z nich marzy o tym aby pewnego dnia wejść w posiadanie pianina lub fortepianu. Problem w tym, że instrumenty te są bardzo duże, głośne i drogie, więc pozwolić sobie a nie może jedynie taki muzyk, który posiada odpowiednio dużo miejsca w domu oraz budżet który udźwignie koszt takiego instrumentu. Nie oznacza to jednak, ze dobra jakość brzmienia nie będzie dostępna dla osoby, która nie może wydać dużej kwoty na instrument. Są bowiem cyfrowe instrumenty klawiszowe, które potrafią zaskoczyć zarówno jakością brzmienia jak i możliwościami. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne instrumenty klawiszowe.

KEYBOARD I SYNTEZATOR

Najczęściej wybieranym instrumentem do nauki jest keyboard, którego bardzo dużą zaletą jest jego cena, bowiem już w okolicach pięciuset złotych będziemy mogli nabyć dobrej jakości instrument do nauki, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach instrumentów klawiszowych. Keyboard dla początkujących w takiej cenie będzie oferował przyjemne, głębokie brzmienie, które można modyfikować, ponieważ instrumenty te posiadają w swojej bazie wiele różnego rodzaju brzmień i efektów. Keyboard jest stosunkowo lekki, więc dobrze sprawdza się jako instrument do grania na próbach, a po podłączeniu go do komputera, na przykład poprzez interfejs audio, będziemy mogli w wygodny sposób nagrać to co aktualnie gramy, a to wszystko w dobrej bezszumowej jakości. W ten sposób będziemy mogli z czasem wrócić do starych nagrań i zaobserwować jak duży zrobiliśmy postęp. Keyboard jest często mylony z syntezatorem i z jednej strony ciężko się dziwić, ponieważ odwiedzając sklep muzyczny i porównując ze sobą keyboardy z syntezatorami można dojść do wniosku, że wyglądają bardzo podobnie. Są to jednak dwa różne instrumenty, ponieważ choć syntezator również może posiadać dobrą jakość brzmienia, to skupia się on głównie na samej ilości wbudowanych brzmień oraz na możliwości tworzenia własnych dźwięków, co świetnie sprawdza się podczas tworzenia ścieżek dźwiękowych. Ilość tysiąca wbudowanych brzmień w syntezatorze nie jest już niczym dziwnym, a dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że mogą być one łączone z licznymi efektami, co daje jeszcze większe możliwości.

PIANINO CYFROWE I STAGE PIANO

A co jeśli ponad możliwości brzmieniowe stawiamy samą jakość brzmienia oraz komfort gry? Wówczas najlepszym wyborem będzie pianino cyfrowe, będące doskonałą alternatywą dla pianina akustycznego. Pianino cyfrowe jest od akustycznego nieco mniejsze i lżejsze, więc znacznie łatwiej przetransportować je do domu. Ponad to samy mamy wpływ na to jak głośno będziemy grać, więc nie musimy się martwić o to, że swoją grą będziemy przeszkadzać sąsiadom. Pianino cyfrowe posiada niewiele brzmień i efektów, ale za to jego brzmienie jest bardzo bogate, naturalne i głębokie, czyli zbliżone do brzmienia jakie spotkamy podczas gry na pianinie cyfrowy. Co do samej gry, warto zaznaczyć, że klawiatury w pianinach cyfrowych są budowane w taki sposób, aby reagowały na siłę i dynamikę nacisku, więc grając lekko i delikatnie, będziemy w stanie zagrać spokojne dźwięki, jednak bez zmiany brzmienia możemy zagrać dynamicznie i agresywnie, uderzając po prostu bardziej energicznie. Ciekawą alternatywą jest także stage piano, które jest keyboardem skupiającym się na jakości brzmienia i wygodzie gry, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się podczas występów na scenie.