NIEDROGIE KLAWISZE WYSOKIEJ JAKOŚCI

Instrumenty klawiszowe możemy spotkać w absolutnie każdym gatunku muzycznym, co podkreśla ich uniwersalność. Dawniej instrumenty klawiszowe kojarzyły się jedynie z akustycznym brzmieniem pianina i fortepianu, jednak dziś do wyboru mamy także bardzo wiele instrumentów opartych o cyfrowe konstrukcje. Dzięki tak dużej różnorodności oraz zaawansowanej technice, początkujący muzyk nie musi wydawać fortuny aby cieszyć się instrumentem o głębokim i bogatym brzmieniu. Z roku na rok coraz więcej osób interesuje się grą na instrumentach klawiszowych, co nie zostaje niezauważone przez producentów, którzy czując konkurencję ze swojej strony nawzajem, tworzą wiele modeli, które pomimo stosunkowo niskiej ceny oferują dobrze brzmienie i spore możliwości, tak aby przeciągnąć na swoją stronę potencjalnego klienta. Niesie to korzyść dola obu strun, jednak aby móc kupić dobrej jakości instrument bez płacenia dużej ilości gotówki, wcześniej musimy wiedzieć jakie instrumenty są godne uwagi.

KEYBOARD I SYNTEZATOR

Najczęściej wybieranym instrumentem przez osoby rozpoczynające swoją przygo
ę z klawiszami jest bez wątpienia keyboard, który oferuje wiele brzmień i efektów. Decydując się na jego zakup i posiadając przy tym mocno ograniczony budżet, warto zwracać uwagę na dwie marki, a mianowicie na Casio i Yamaha. Dobrej jakości keyboard dla początkujących kupimy już w okolicach pięciuset złotych, czego dowodem może być keyboard Yamaha PSR E263. Instrument ten wyposażony został w klawiaturę składającą się z 61 klawiszy oraz polifonię 32 głosów, co pozwala cieszyć się przyjemnym, zaskakująco głębokim jak na klasę instrumentu brzmieniem. To jak zabrzmi keyboard będzie zależało od tego jaki preset wybierzemy , a do wyboru mamy aż 372 standardowe klawiszowe brzmienia, a jakby tego było mało, producent umieścił także dodatkowo 13 brzmień perkusyjnych. Jeśli to by komuś nie wystarczyło, to warto zaznaczyć także, że każde z tych brzmień możemy wzbogacać o efekty takie jak między innymi reverb, czy chorus. Yamaha PSR E263 jest bardzo chętnie wybieranym instrumentem przez początkujących muzyków, którzy ucząc się grać na nim, zdobywają solidne podstawy warsztatowe. Jeśli jednak zależy nam na tym aby nasz instrument był wyposażony w większą ilość brzmień, dobrym wyborem będzie syntezator, który jest jednak droższy od keyboardu. Syntezatory takie jak Yamaha MX61 potrafią jednak zaskoczyć swoimi możliwościami. Model ten oferuje ponad 1000 brzmień, które również możemy wzbogacać o wbudowane efekty. Syntezator ma za zadanie jak najwierniej odwzorować znane nam brzmienia, tak więc wybierając go, możemy cieszyć się brzmieniami znanymi z instrumentów takich jak między innymi gitara, skrzypce czy organy. Poza olbrzymią ilością brzmień, Yamaha MX61 może poszczycić się także polifonia złożoną ze 128 głosów. Instrument ten jest bardzo chętnie wybierany przez muzyków zajmujących się produkcją dźwięku, którzy bez problemu mogą zamienić go w stację roboczą i nagrywać muzykę w bardzo dobrej jakości we własnym pokoju.

PIANINO CYFROWE

Wśród muzyków znajduje się bardzo duża grupa osób, które cenią sobie nie tylko ilość brzmień, ale przede wszystkim ich jakość oraz komfort podczas gry. Takim osobom najczęściej poleca się pianina cyfrowe, które pomimo elektronicznej konstrukcji bardzo dobrze symulują zarówno brzmienie pianina akustycznego, jak i uczucie towarzyszące grze na nim. Przykładem stosunkowo niedrogiego modelu o dobrej jakości jest pianino cyfrowe Korg B1. Posiada on tylko kilka wbudowanych brzmień i jest to głównie akustyczne brzmienie. Bardzo dużą zaleta instrumentu Korg B1 jest to w jaki sposób została skonstruowana klawiatura. Jest ona bowiem wyczulona siłę i dynamikę nacisku, która możemy ustawić według naszych predyspozycji. Oznacza to, że tak samo jak w przypadku pianina akustycznego mamy wpływ na charakter brzmienia zmieniając sposób gry. Nie musimy ustawiać konkretnych brzmień aby dźwięk był delikatny i melancholijny, aby po chwili stał się bardzo dynamiczny i agresywny. Wystarczy jedynie uderzać w klawisze lżej lub mocniej w zależności od tego jaki dźwięk chcemy osiągnąć. Korg B1 posiada wbudowane głośniki, tak jak w przypadku wszystkich instrumentów cyfrowych, jednak jeśli chcemy uzyskać możliwie najlepszą jakość dźwięku, warto z czasem wybrać do niego odpowiednie nagłośnienie. Na pianinie cyfrowym Korg B1 możemy bez problemu grać także w nocy bez przeszkadzania domownikom, ponieważ instrument ten został wyposażony w wejście na słuchawki. Oczywiście producent nie zapomniał także o podstawowych efektach takich jak pogłos czy chorus, które mogą dodatkowo wzbogacić nasze brzmienie.