WYBÓR PIANINA CYFROWEGO

Pianino jest instrumentem o brzmieniu znanym chyba każdej osobie, niezależnie od tego czy interesuje się muzyką na poważnie czy słucha jej od czasu do czasu. Piękne, głębokie brzmienie pianina sprawia, że wiele osób rozpoczynających naukę gry na instrumentach klawiszowych marzy o tym, aby pewnego dnia wejść w posiadanie własnego pianina. Niestety nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać, ponieważ cena takiego instrumentu, choć do niskich nie należy, nie jest jedyną przeszkodą. Większym problemem są gabaryty pianina oraz jego głośność. Osoba mieszkająca w bloku nie zawsze może sobie pozwolić na posiadanie takiego instrumentu, ponieważ jego transport może być zbyt trudny, lub po prostu pianino może być na tyle głośne, że gra na nim będzie przeszkadzać sąsiadom. Na szczęście nie wszystko stracone, a osoby mieszkające w bloku nie muszą się przeprowadzać, ponieważ istnieje doskonała alternatywa w postaci pianina cyfrowego.

JAKOŚĆ BRZMIENIA I WYGODA

Pianino cyfrowe jest instrumentem, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością i wszystko wskazuje na to, że będzie ona jedynie rosnąć. Jest tak za sprawą coraz lepszej technologii cyfrowej, która pozwala wybrzmieć instrumentom jeszcze lepiej niż dotychczas. Pianino cyfrowe ma za zadanie jak najwierniej oddać najsilniejsze strony pianina akustycznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów oraz gabarytów. Oznacza to, że będziemy w stanie wejść w posiadanie stosunkowo niedrogiego jak na pianino instrumentu, lżejszego i nieco mniejszego, dzięki czemu transport nie będzie stwarzał problemów. A jak to wygląda z grą w bloku? Mamy tu do czynienia z instrumentem cyfrowym, więc sami możemy dostosować jego głośność, a nocą możemy grać z użyciem słuchawek, tak aby nie przeszkadzać domownikom. Podczas produkcji pianina cyfrowego stawia się przede wszystkim na jakość brzmienia oraz komfort gry. Efekty są dostępne, lecz w stosunkowo niewielkiej ilości, bo to nie one są tu najważniejsze. Przykładem bardzo dobrego pianina cyfrowego dla początkujących i średnio zaawansowanych muzyków jest Korg B2. Instrument ten posiada dwanaście brzmień, a każde z nich charakteryzuje się wysoką jakością, którą zapewnia polifonia 120 głosów. Brzmienia możemy dodatkowo wzbogacać o efekty takie jak pogłos czy chorus. Bardzo silną stroną instrumentu jest także klawiatura wyposażona w 88 klawiszy. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby jak najwierniej odwzorowywała uczucie gry na klawiaturze pianina akustycznego. Rozpoznaje ona siłę i dynamikę nacisku, dzięki czemu można zmieniać charakter brzmienia za pomocą samego sposobu gry. Jeśli chcemy, możemy grać delikatne, melancholijne motywy, grając lekko i delikatnie, aby po chwili dodać im impetu, uderzając agresywniej w klawisze. Taką klawiaturę docenią zarówno początkujący jak i zaawansowani muzycy, ponieważ osoba początkująca będzie uczyła się grać z użyciem artykulacji, a zaawansowany muzyk wykorzysta pełen potencjał instrumentu.

CENA I JAKOŚĆ

Cena dobrej jakości pianina cyfrowego nie jest wygórowana, ponieważ dobry model dostaniemy już w okolicach dwóch tysięcy złotych, co jest niemal niemożliwe w przypadku kupna nowego pianina akustycznego w tej cenie. Pianino cyfrowe jest bardzo dobrym wyborem dla osoby, która dopiero uczy się gry, jak i profesjonalnego muzyka, który poszukuje doskonałej jakości dźwięku i wygody użytkowania, zarówno w graniu dla własnej przyjemności, jak i nagrywania muzyki czy koncertowania. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wysokiej jakości brzmienia oraz wygody gry, pianino cyfrowe z pewnością będzie odpowiednim wyborem.