Na przestrzeni lat charakter pracy didżeja nic się nie zmienił, ale możliwości i urządzania jakimi dziś dysponuje zdecydowanie już tak. Technologia cyfrowa szczególnie w sektorze didżejskim ma naprawdę czym się pochwalić.
Główne zadanie współczesnego didżeja pozostaje takie same jak miało to miejsce 20, 30 czy 40 lat temu, ale teraz dzięki technologii poziom pracy i wykonanie jest zdecydowanie na wyższy poziomie. Oczywiście nadal bardzo dużo zależy od samego didżeja i żadne nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie nie jest wstanie go zastąpić. To w końcu DJ odpowiada choćby za dobór do imprezy odpowiedniego repertuaru, umiejętnego zmiksowania ze sobą poszczególnych utworów oraz sztuki wplecenia swoich trafnych komentarzy, zapowiedzi, pozdrowień itp. krótkich monologów dopasowanych do rodzaju granej imprezy.
To są oczywiście umiejętności, którymi powinna wykazać się każda osoba chcąca zajmować się tym zawodem. Jednak, żeby to wszystko ładnie zadziałało i było na odpowiednim poziomie współczesny didżej musi też być obeznany z nowinkami jakie są dostępne na rynku a swój sprzęt, na którym pracuje znać od “A” do “Z” jak własną kieszeń. Nowoczesne urządzenia oferują najczęściej bardzo dużo możliwości użytkownikowi, ale tylko gruntowna znajomość sprzętu i umiejętne wykorzystanie poszczególnych funkcji może zagwarantować sukces w tym zawodzie.
BPM – czyli określenie prędkości utworu
Jest kilka elementarnych podstaw, które DJ powinien mieć opanowane do perfekcji. Między innymi w celu stworzenia jak najlepszych miksów DJ powinien przede wszystkim posiadać umiejętność ustawiania odpowiedniej prędkości utworów. Prawidłowe ustawienie pozwoli na płynne przejście z jednego utworu w drugi. Prędkość każdego utworu wyrażana jest w jednostce BPM z ang. Beats Per Minute, czyli ilość uderzeń/bitów na minutę. Oczywiście są specjalne programy, które umożliwią automatyczne wyłapywanie i dostosowanie prędkości określonych utworów do siebie, nie mniej umiejętność ręcznego ustawienia tego elementu jest bardzo wskazana w pracy DJ i prędzej czy później, ale jej brak da osobie znać w trakcie pracy. Niejeden didżej przekonał się już o tym, że nawet najbardziej precyzyjne oprogramowanie nie jest wstanie rozpoznać gustów i oczekiwań bawiących się gości, a więc nasza intuicja i umiejętności są nie do zastąpienia.
Frazy i takty
Dobrze jest, jak didżej posiada przynajmniej na podstawowym poziomie wiedzę na temat budowy utworu. Każdy utwór jest w określonym metrum i można podzielić go sobie na mniejsze fragmenty, którymi są tzw. frazy i poszczególne takty. Frazowanie w pracy DJ to kolejny element, który powinien być przez niego opanowany. Polega ono między innymi na płynnym przejściu z jednej frazy w drugą np.: z kolejnego utworu. Jest to nie lada sztuka do wykonania, bo tu trzeba nie tylko dobrze spasować wspomniane powyżej tempo, ale też trzeba dobrze wyliczyć taką frazę, by płynnie zamknąć jedną i rozpocząć w odpowiednim momencie kolejną.
Zobacz kable audio SSQ
Podsumowanie
Bez względu na to jakiego sprzętu używamy, to wspomniane powyżej umiejętności należą do tych podstawowych, którymi powinien wykazać się każdy didżej, który chce odnieść sukces w tym zawodzie. Technologia i najnowszy cyfrowy sprzęt mają za zadanie nam pomóc a nie całkowicie nas wyręczyć. Didżej może stać się prawdziwym artystą, jeżeli tylko podejdzie do tego z sercem, pasją, odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. To w połączeniu z technologią jaką mamy do dyspozycji może bardzo obficie zaowocować.